Plaka Tanıma sistemleri

SİTE / OTOPARK Plaka Tanıma Yazılımı
 
Bir otomobili diğerlerinden ilk bakışta ayırabilmek ve tanımlayabilmek için plakasına bakmak yeterlidir. Çünkü plakalar araçların kimlikleridir; her plaka tek ve eşsizdir.
 
Plaka tanıma sistemleri ise araçları plakaları vasıtasıyla tanımlamaya yarayan bir görüntü işleme ve tanıma teknolojisidir. Görüntü tanıma, bilgisayar destekli sistemlerin, görüntüleri bir insan gibi inceleyerek, insanın görme duyusunu ve görüntüyü yorumlamasını taklit etmesine dayanan bir teknolojidir. Otomatik araç plaka tanıma sistemleri, kameralardan alınan araç görüntülerinin işlenerek plakalarının bulunması ve tanınması işlemlerini yapar.
 
 
Bir plaka tanıma sistemi; kamera, gece görüş için ışık kaynağı, bilgisayar ve plaka tanıma programından oluşur.
 
Araç kameranın görüş alanı içerisine girdiğinde resmi çekilerek bilgisayara aktarılır, aktarılan görüntü, plaka tanıma yazılımı tarafından işlenerek araç plaka bilgisi çıkartılır. Plaka tanıma sistemlerinin en yaygın kullanım şekli çalıntı, hacizli ya da ihbarlı araçların yakalanmasıdır. Karayolları üzerinde sabit olarak ya da gezici istasyonlar şeklinde kurulabilen bu sistemler yoldan geçen tüm araçların plakalarını okuyarak aranan bir araca ait plakaya rastladığında emniyet birimlerine gerekli uyarıları verebilir.
İhbarlı araç plakaları veritabanından sorgulanacağı gibi istenilen başka plakalar da sistemin arama listesine eklenebilir. Sistemin kaydettiği tüm araçlar geçmişe yönelik sorgulanabilir. Örneğin belirli bir araca ait plaka sisteme girilerek aracın nerelerden ve hangi zamanlarda geçtiği kolaylıkla bulunabilir. Plaka tanıma sistemlerinin bir şehrin tüm giriş çıkışlarına konduğu düşünülürse pratik olarak o şehre giren ya da çıkış yapan tüm araçlar kayıt altına alınmış demektir.
OTOYOL Plaka Tanıma Yazılımı
 
Plaka tanıma sistemlerinin bir diğer kullanım alanı trafik kural ihlalleri tespiti ve otomatik ceza kesme uygulamalarıdır. Plaka tanıma sistemleri yardımcı cihazların da yardımıyla tamamen otomatik olarak karayollarında seyir eden araçların hızlarını belirleyip emniyet şeridi ihlallerini saptayabilir veya kırmızı ışıkta geçen araçları yakalayabilir. Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının büyük çoğunluğuna trafik kullarına uymayan araçların sebebiyet verdiği düşünüldüğünde kural ihlali saptayıp ceza kesebilen kameralı sistemlerin önemi bir kat daha artmaktadır.
Bu tip kontrollü kapılarda kullanılan sistemler; araç algılayıcı, kamera, ışık kaynağı, bariyer ya da otomatik kapı, bilgisayar ve plaka tanıma programından meydana gelir. Aracın kapıya yaklaştığı araç algılayıcı yardımıyla saptanarak kameradan görüntüsü alınır. Alınan görüntü bilgisayarda çalışan görüntü işleme programları yardımıyla analiz edilerek aracın plakası okunur. Okunan plakaya sahip aracın girişe yetkisi varsa sistem otomatik olarak kapıyı (bariyeri) açar. OGS benzeri manyetik verici cihazlara, RF etiketlere ya da uzaktan kumandalara ihtiyaç duymadan ve kart okutma zahmetine katlanmadan araçların güvenli ve hızlı şekilde sitelere ve otoparklara giriş-çıkışını sağlamaktadır. Aracın yetkisi olmadığı durumda operatör uyarılarak gerekli işlemlerin yapılması sağlanır.
Plaka tanıma sistemlerinin kullanılacağı bir başka alan da ücretli geçişlerdir. Köprü, otoyol giriş-çıkışlarında OGS, manyetik kart, bilet okuyucu gibi cihazlara ihtiyaç duymadan ücret tahsilâtı plakaya bağlı olarak yapılabilir. Ücretli geçiş noktasından geçmekte olan araç plaka okuma sayesinde tanınıp ve araç sahibinin belirtmiş olduğu banka hesabından ya da kredi kartından ücret tahsil edilebilir.
 
Plaka tanıma temelli ücret tahsil eden sistemler, maliyeti düşürdüğü gibi araçların durmasına ve yavaşlamasına gerek olmadığından trafik sıkışıklıklarını da önlemektedirler.